ŽIVOTOPIS ENYI

24. prosince 2008 v 10:51 | ZDENĚK KINC |  ENYA
zivo.jpg, 12 kB
Eithne Ní Bhraonáin se narodila 17. května 1961, v Dore Bartley, v malé vesničce v regionu Gaoth Dobhair (Donegal County) na severovýchodě Irska. Je čtvrtá nejmladší z devíti dětí: Máire (1952), Ciarán, Pól, Deirdre, Leon, Eithne (1961), Bartley, Olive, a Bridín. Její otec Leo vlastní místní lokál - Leo's Tavern v Mín na Leice. Její matka Baba učila hudbu v místní škole. Všechny z dětí byli povzbuzovány dát sa na hudební dráhu. Enya následovala matčinu cestu a brala lekce z hry na piano.
V roce 1968 její strýcové Pádraig a Noel Ó Dúgáin a starší bratři Ciarán a Pól dali dohromady formaci "An Clann As Dobhar" a hráli tradičně irskou hudbu na různých festivalech. V roce 1973 si změnili jméno na Clannad a přijali Máire, Enyinu sestru. Potom, skupina slavila mezinárodní úspěch při hraní jak vlastní, tak tradiční hudby.

zivo2.jpg, 7 kB
Enya vstoupila do Clannadu v roce 1980, hned jak dokončila školu. Hrála na klávesy a zpívala doprovodné vokály. Poprvé se objevila v roce 1980 na albu Crann Ull, ale nebyla v kreditech. Poprvé byla v kreditech (pod jejím skutečným jménem) v roce 1982 na albu Fuaim.
V roce 1982, když Clannad opustil jejich manager a producent Nicky Ryan, Enya také opustila skupinu a přestěhovala se do Dublinu, aby začala sólovou kariéru. Jejím managerem zůstal Nicky Ryan.
První práci dostala v roce 1985, když jí jeden filmový producent požádal napsat hudbu k filmu The Frog Prince, poté, co si vyslechnul její demo nahrávky. Její hudba ale byla předělána a nahrána jinými. Ve filmových titulcích byla poprvé zapsána jako Enya Ní Bhraonáin.
zivo3.jpg, 30 kB
V roce 1986, BBC-TV začala dělat na seriálu dokumentárních filmech o historii a kultuře Keltů. Enya byla požádána k tomu napsat a nahrát hudbu. Udělala tak, a seriál se ukázal na televizních obrazovkách o rok později, když se na trh dostalo Enyino první album (nazváno jednoduše Enya) s hudbou z Keltu. Toto album ale zůstalo více-méně nepovšimnuto.
Ale ještě ve stejném roce podepsala Enya kontrakt s ředitelem Warner Music UK, Robem Dickinsem, poté jak si vyslechnul její první album. Rob Dickins byl považován za velmi úspěšného u představování "těžkých" interpretů, i když to někdy trvalo roky.

zivo4.jpg, 17 kB
Skutečný úspěch přišel v roce 1988, když Enya vydala její druhé album, Watermark. Singl "Orinoco Flow" se dostal poměrně vysoko do hitparád a Enya se stala hvězdou...
Ostatní je už jiná historie ...
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama